Trade Mission till Tokyo 6–12 november!

Vi har i flera år genomfört succén Hokuo Music Fest i Tokyo tillsammans med de andra nordiska exportkontoren. ”Hokuo” som betyder ”Norden” på japanska är ett koncept för att nordisk och japansk musikbransch ska mötas och nätverka. 


Tidigare år har vi haft med oss artister som Smash Into Pieces och NoNoNo och bolag som Gain, Fantaboulos och Despotz.
I år har vi möjlighet att *stödja fler svenska företagare att åka med genom vårt samarbete med Tillväxtverket för att stimulera affärsutveckling på internationella platser. Du som är intresserad kan nu ansöka om att följa med!
Preliminära datum: 6–12 november
Datumen kan skjutas någon dag fram eller bak då vi jobbar med programmet just nu.
Hokuo Music Fest är:
– Ett nordiskt Metalshowcase i samarbete med japanska bokningsbolaget Creativeman.
– En Trade Day där svenska branschen möter den japanska.
– Ett nordiskt / japanskt låtskrivarläger där Sverige tidigare år har representerats av Ana Diaz och John Alexi.
– Ett traditionsenligt mingel på svenska ambassaden i Tokyo.

Ansök >>>här<<< om att följa med!

Sista ansökningsdag är 18 augusti.
*Export Music Sweden står för 50% av kostnaderna för resa och boende. Det kostar ingenting för dig att närvara på aktiviteterna på plats så som Trade Day, Seminarier, Showcase, etc. 

Nyheter

  • CRASH COURSE: MUSIKBRANSCHEN I KINA

    Läs mer
  • Information till dig som ska till Womex som svensk delegat

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till Amsterdam Dance Event

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till WOMEX

    Läs mer
  • Berlin Experience och Reeperbahn – Hur var det?

    Läs mer
  • Seoul, Sydkorea Trade Mission 2025 - Hur var det?

    Läs mer
  • by:Larm och Nordic Music Biz top 20 Under 30 2025!

    Läs mer
  • Ansök om rabattkod till Reeperbahn Festival

    Läs mer
  • Metal Trade Mission till Summer Breeze Open Air - hur var det?

    Läs mer