Crash Course: Jazzbranschen i Tyskland
Export Music Sweden och Konstnärsnämnden bjuder in till seminarium!
Inför jazzahead! 2026, den största mötesplatsen för aktörer inom jazz, där Sverige i år är partnerland, arrangerar ExMS och Konstnärsnämnden nästa del i serien Crash Course, denna gång med temat; Jazzbranschen i Tyskland!
Den första gästen är Ina Lieckfeldt, promotor på Karsten Jahnke!
Karsten Jahnke Konzertdirektion är en live-arrangör baserad i Hamburg som arrangerar liveturnéer, konserter och evenemang i Tyskland och internationellt.
Ina kommer att inleda seminariet med en föreläsning om den tyska jazzbranschen där hon delar med sig av sina bästa tips om hur man navigerar marknaden och hur man förbereder sig på bästa sätt inför jazzahead!
I seminariets andra del bjuder vi in till en paneldiskussion med erfarna jazzmusiker. Samtalet modereras av Sara Aldén och i panelen deltar Terese Lien Evenstad, Svante Söderqvist, Anna Lundqvist samt Ina Lieckfeldt!
Dag: 20 mars
Tid: 09:00-11:00
Plats: STIM, Aulan
Ps, vi bjuder på frukost!