Trade Mission till Singapore - Hur var det?

Den 5–7 oktober var ExMS och Music Norway på en NOMEX Trade Mission i Singapore i samband med konferensen All That Matters!

Vi hade nöjet att träffa företag som Steady State Records, Blackstar, Secret Signals, ONErpm m.fl., som gav oss många nya insikter om musikmarknaden i Singapore och Sydostasien, bl.a. inom marknadsföring, hur man bygger långsiktiga nätverk och hur man etablerar sig på marknaden.

Vi tog självklart även del av konferensen All That Matters, där vi besökte seminarier, nätverksevent och showcase!

För att ge delegaterna ytterligare möjligheter att nätverka arrangerade vi en speed meeting-session med representanter från musikbranschen i Singapore och Sydostasien samt en nordisk business mixer med inbjuden bransch från regionen.

Stort tack till våra delegater och alla vi fick träffa och besöka!

Nyheter

  • WOMEX 2026 - Hur var det?

    Läs mer
  • Finsk Trade Mission i Stockholm

    Läs mer
  • Tack Get Loud!

    Läs mer
  • TACK - Crash Course: Musikbranschen i Finland

    Läs mer
  • Crash Course: Spelmusik på Export!

    Läs mer
  • Trade Mission till Singapore - Hur var det?

    Läs mer
  • Studieresa i Taiwan

    Läs mer
  • The Cloud Sessions 006

    Läs mer
  • Information om Womex 2026!

    Läs mer