Seoul, Sydkorea Trade Mission 2025 - Hur var det?

ExMS har nyligen återvänt hem efter att framgångsrikt ha projektlett ännu en nordisk handelsdelegation till Seoul, Sydkorea den 8-11 september!

Under handelsdelegationen fick vi en genomgång av K-Pop marknaden, besökte vi flera framstående företag inom K-pop-industrin, bland andra SM entertainment, Kreation Music Rights, Hi Hat Entertainment, Warner Chappell Korea, Starship Entertainment och fler.

Vi hade även en delegations-middag samt en mottagning på det danska residenset med nordiska och koreansk bransch där artisten Christopher bjöd på ett framträdande! Stort tack till ambassadör Mikael Hemniti Winther för gästfriheten!

De återstående dagarna ägnades åt konferensen MU:CON, där delegationen deltog i möten, nätverksträffar och seminarier.

Vi vill rikta ett stort tack till vår konsult Robin Jenssen och hans team på Kreation Music Rights i Seoul, för support i denna handelsdelegation!

Nyheter

  • Information till dig som ska till Womex som svensk delegat

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till Amsterdam Dance Event

    Läs mer
  • Berlin Experience och Reeperbahn – Hur var det?

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till WOMEX

    Läs mer
  • Seoul, Sydkorea Trade Mission 2025 - Hur var det?

    Läs mer
  • by:Larm och Nordic Music Biz top 20 Under 30 2025!

    Läs mer
  • Metal Trade Mission till Summer Breeze Open Air - hur var det?

    Läs mer
  • Ansök om rabattkod till Reeperbahn Festival

    Läs mer
  • TRADE MISSION TILL JAPAN 2025!

    Läs mer