TRADE MISSION NEW YORK 2023 - HUR VAR DET?

TRADE MISSION NEW YORK 2023 - HUR VAR DET?

För en vecka sedan begav sig ExMS, tillsammans med 6 svenska delegater, återigen till New York!
Vi var på plats i 3 dagar och besökte företag, nätverkade och hade rundabordssamtal med lokal musikbransch för att få en ordentlig inblick i marknaden i New York.
Under resan fick vi besöka, Republic Records, Spotify, Atlantic Records, AWAL, Downtown Music och SiriusXM.

Rundabordssamtalen tog plats i det svenska konsulatet där vi blev välkomnade av Sveriges Generalkonsul Camilla Mellander.
Samtalen handlade om management, marknadsföring samt visum och gästerna var från New York-baserade företag/or som, Landau Agency, RareForm, The Orchard, Artist For Artist, MMF-US m.fl.

Vi arrangerade även en nätverksmiddag för våra delegater, där hade vi sällskap av The Syndicate och The Orchard.

Handelsdelegationen avslutades med ett välbesökt mingel tillsammans med våra delegater och lokal bransch.

En mycket lyckad resa!

Nyheter

  • CRASH COURSE: MUSIKBRANSCHEN I KINA

    Läs mer
  • Information till dig som ska till Womex som svensk delegat

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till Amsterdam Dance Event

    Läs mer
  • Ansök om resestöd till WOMEX

    Läs mer
  • Berlin Experience och Reeperbahn – Hur var det?

    Läs mer
  • Seoul, Sydkorea Trade Mission 2025 - Hur var det?

    Läs mer
  • by:Larm och Nordic Music Biz top 20 Under 30 2025!

    Läs mer
  • Ansök om rabattkod till Reeperbahn Festival

    Läs mer
  • Metal Trade Mission till Summer Breeze Open Air - hur var det?

    Läs mer