Skip to main content

Vi presenterar årets webbinarieprogram, som pågår mellan den 18-20 maj 2021. Deltagande är gratis, men antalet platser är begränsat. Först till kvarn!

 Roots n Sync Webinars 2021
18-20/5 2021

Säkra din plats här >>

I det här programmet får du möta kompositörer och agenter som har sin musik i serier och spel, som Vikings, Game of Thrones och Assassins Creed. Du får också chans att pitcha din egen komposition i en lyssningssession, och mycket mer! Klicka på bilderna i programmet nedan för att läsa mer, och reservea din plats!
Hemsidan Roots n Sync lanserades tidigare i år, i syfte att öka arbetstillfällen för kompositörer inom nordisk folkmusik, genom att öka kännedom om, och hur man rent praktiskt gör för att jobba med musik mot film, tv och spel. Läs mer om lanseringen av hemsidan här >> 



 
Roots N Sync presenteras av Genklang och Tempi, i samarbete med Export Music Sweden, Music Export Iceland, Music Finland och Music Norway, med stöd från Nordisk KulturFond, Koda Kultur och Region Nordjylland

Nyheter

NORDIC FOLK ALLIANCE - LINE-UP
Läs mer
RESESTÖD TILL NORDIC FOLK ALLIANCE & JAZZAHEAD! 2023
Läs mer
SxSW 2023
Läs mer
Trade Mission till Nashville & Music Biz
Läs mer
ExMS FAST TRACK - ANSÖK NU!
Läs mer